Příběh Ivančeny

33D4B8F8-34A1-42F5-966D-98CF05FD28C7bigIvančena se stala poutním místem, kam každý rok míří stovky lidí uctít památku padlých skautů a připomenout si obraz statečnosti, přátelství a odhodlání.

Psal se rok 1945 a druhá světová válka se sice blížila ke svému konci, nicméně boje stále probíhaly a nic nebylo jasné. Gestapo bylo všude. Ostravští roveři neváhají a přidávají se na stranu beskydských partyzánů. Jejich pomoc spočívala hlavně v pašování potřebných zbraní, surovin a předávání informací. Za účast v protinacistickém odboji nakonec zaplatili životem. V den svátku všech skautů, tedy 24. dubna, byli popraveni gestapem na židovském hřbitově v polském Těšíně.

Ivancena nedatovano 3Historie samotné mohyly se začíná psát 6. října roku 1946. Oddílová rada ostravského 30. oddílu vedena Slávou Moravcem se rozhodla uctít památku svých kamarádů Vládi Čermáka, Vládi Pacha, Milana Rottera, Quido Němce a Otto Kleina a také dalších třinácti skautů padlých v protifašistickém „Odboji slezských junáků“ a v tento den vztyčili na úpatí Lysé hory jednoduchý kříž. Kolem kříže se začali postupně vršit kameny, které skauti a kolemjdoucí přinášeli jako symbol uctění památky, a začala tak vyrůstat mohyla. Každý rok se kolem 24. dubna, dne, kdy se oslavuje patron skautů sv. Jiří, pořádají hromadné výstupy k mohyle a skauti z celé republiky i Slovenska si tak připomínají její význam. V sobotu v pravé poledne vždy na vrcholu zazní česká i slovenská hymna. Stejně jako před lety, i dnes každý přinese kámen nebo kamínek ze svého kraje či jiného kouta světa a přispěje tak k symbolice celého místa, kterou má nepochybně i dnes.

Mohyla na Ivančeně se stala symbolem vlastenectví, skautské nezdolnosti a přátelství. Do roku 1989 byla také symbolem odboje proti nesvobodě. V době totalitního režimu byly blokovány hromadné výstupy bezpečnostními silami včetně STB a shromáždění doprovázela represivní opatření.

Dnes mohyla zabírá asi 40 metrů čtverečních a 195 metrů krychlových a sahá do výšky 4 metrů. V poslední době se kameny sesouvají a mohyla se rozpadá, ale plány rekonstrukce jsou již v plném proudu.

IMG_4032

Závěrem už je snad jen třeba zmínit, že každý skaut (a ne nutně jen ten!) by měl alespoň jednou vystoupat nahoru a připomenout si, že proti bezpráví je třeba bojovat!

Pokud se chcete dozvědět více informací jak z minulosti tak současnosti Ivančeny, navštivte tyto webové stránky : http://www.ivancena.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *