Polibek

polibek2Proč právě teď mluvíme o polibku? Protože právě na 6. července připadá světový den polibku a tak je k tomu nejvhodnější příležitost…

Každý z nás ví, co to polibek je a taky ho každý v nějaké formě mnohokrát zažil. Může být jednostranný a nebo vzájemný. Polibek však není jen lidský projev, podobné chování nebo alespoň jeho náznaky bylo mnohokrát pozorováno i u zvířat (savců, ptáků i hmyzu).

Možnost rozsahu líbání na veřejnosti je podmíněná zejména:

  • místními zvyklostmi a kulturou, jejich uzavřeností nebo naopak liberálností
  • typem a intenzitou polibku
  • líbaným místem: ústa, tvář, čelo, krk, ruka…
  • situací

Málokdo si totiž uvědomuje, že forma polibku má ve společnosti mnoho významů, nemusí se jednat vždy o polibek milostný….Jaké druhy polibků nás napadají?

POZDRAV

Polibek se používá jako přátelský pozdrav při uvítání či při loučení. Zpravidla jde o polibek na tvář, často oboustranně a postupně na obě tváře, v některém případně ještě potřetí. V tomto se zvyky jendotlivých zemí liší – jižní národy se obvykle zdraví více polibky a také o něco srdečnějšími. V jiných zemích se zase polibek naznačuje jen do vzduchu a posílá se na dálku.

polibek3

Zvláštním „dotykovým“ pozdravem je také známý eskymácký polibek. Jedná se o dotýkání nosem a je rozšířený i ve většině Asie a Tichomoří od Perského zálivu a Mongolska po Nový Zéland.

Polibek na znamení úcty

V Evropě se jako pozdrav na přivítání vyvinulo políbení podané ruky nadřízeného, milostpána, vladaře atd. Z toho vznikl i slovní (nyní již zastaralý) pozdrav „Ruku líbám“. Tento způsob pozdravu, kdy muži políbí podanou ruku ženy, je v Česku spíše výjimečný a vysoce zdvořilý, ale např. v Polsku naprosto běžný, rozšířený až dokonce závazný.
V některých církvích se používá podobný polibek jako znak společenské (např. církevní) hodnosti – líbáte tak třeba papežský, biskupský nebo kardinálský prsten. Rovněž se takto uctivě líbají  i jiné symboly, např. kříž jako znak víry, vojenské zástavy, země a podobně.

polibek4

Do této kategorie můžeme zařadit také polibek na znamení přízně a požehnání. V takovém případě jde nejčastěji o polibek na čelo, např. políbení dítěte.

MILOSTNÝ POLIBEK

O tomto typu polibku se nemusíme moc rozepisovat, každý víme, o co jde a kdo ne, tak to jistě brzy pozná 😉 Navíc, kdybychom to chtěli rozebrat poctivě, tak by to bylo na samostaný článek. Připomeneme jen, že se jedná o výraz romantického citu a přitažlivosti a jako takový je také mnohem delší a intenzivnější.
V pohádkách má milostný polibek obvykle příznivý či přímo zázračný účinek, např. políbením žáby se zlomí kletba a ta se promění v krásného prince nebo spící Růženka procitne z věčného spánku.

Svatební polibek

Polibek je také nedílnou součástí svatebního obřadu jako symbol pro potvrzení vůle snoubenců uzavřít manželství. Novomanželé se na výzvu sezdávajícího políbí a oficiálně se tak stávají manželi. Je to tradice, která je hluboce zakořeněna.

polibek jako urážka

I polibek se dá využít v negativním slova smyslu a to zejména ve chvíli, kdy chcete někoho odbýt. Hrubé odbytí žádosti nebo požadavku se tak děje výzvou k políbení zadní dolní části trupu, my však zvolíme mírnější verzi „Polib mi (si) šos.“ Tady se ale většinou jedná jen o polibek imaginární ;).

Polibek smrti

Formou polibku se v legendách a pohádkách přenášelo zlé kouzlo nebo prokletí, často způsobující smrt políbeného. Pro příklad nemusíme chodit daleko – co třeba mozkomorův polibek smrti v příbězích o Harrym Potterovi?
Polibek smrti zavedli také mafiáni – gangsteři tak dávali člověku najevo, že se ho budou snažit zabít všemi možnými prostředky. Je odvozen z Nového zákona, kde Jidáš zrazuje Ježíše Krista biřicům právě polibkem.

polibeni

Tak vidíte, že polibků je mnoho druhů a každý z nich může znamenat něco jiného. Velmi často jsou součástí kulturních tradic jednotlivých zemí a nebo dokonce patří k vytříbenému společenskému chování.

Líbání má pozitivní důsledky také pro zdraví! Vytváří například látky, které dokáží snižovat stres. Prý dokonce zabraňuje odumírání mozkových buněk. Ze stomatologického hlediska líbání podporuje, stejně jako žvýkání, tvorbu slin a ty obsahují fosfor a vápník, tedy prvky, které zabraňují tvorbě zubního kazu. Nenechte se však mýlit, zubní kartáček zcela jistě nenahradí. Z hlediska, řekněme, kulturistiky se dá říci, že líbání je posilování obličejových svalů, těch při líbání pracuje přes třicet. Mimo jiné polibky zabraňují také tvorbě látek, které způsobují například vysoký tlak nebo vysoký cholesterol.

Jedinou vadu má tento zázračný lék a to tu, že jej nedostanete v žádné lékárně!

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *