Mezinárodní den dětí

MDDJak asi každé dítě ví, na 1. června připadá tzv. Mezinárodní den dětí. Toho dne totiž dostane od celého příbuzenstva spoustu sladkostí, a to neslaví ani svátek ani narozeniny a dokonce i Vánoce jsou ještě daleko.

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč vlastně ?

K oslavám Dnu dětí vedla ušlechtilá myšlenka prvního tureckého prezidenta a ochránce národních práv Mustafy Kemala a to konkrétně připomenout si alespoň jednou za rok, že „důležitou součástí k budování nového státu jsou děti“. V Turecku se tak v roce 1920 jako v prvním státě ustanovil 23. duben jako den dětí a slaví se tam dokonce jako státní svátek dodnes.

A jak se tento svátek rozšířil do celého světa?

První doporučení pro vyhlášení dne oslavujícího děti po celém světě padlo v roce 1925 na Světové konferenci pro blaho dětí. Byla to vůbec první konference, která se dětmi zabývala. Ve stejný den, 1. června, se konal v San Franciscu festival Dračích lodí, na jehož oslavu čínský generální konzul shromáždil mnoho čínských sirotků, aby poukázal na to, že se má společnost více zabývat blahem dětí. Tyto dvě události určily pozdější datum oslav Dne dětí.

MDD1

Oficiálně byl Den dětí poprvé vyhlášen v roce 1949, nejprve jako Den pro ochranu dětí, byla to reakce na masové zabíjení dětí v Lidicích a ve francouzském Ouradouru za 2. světové války.

OSN potom v roce 1954 zavedla s konečnou platností Světový den dětí a všem státům doporučila, aby tento den slavily ve stejném datu. Datum oslav stanovila na 20. listopadu, a to proto, že právě v tento den Valné shromáždění OSN přijalo Deklaraci o právech dítěte.

MDD2

V této deklaraci se například píše:

– že  svou tělesnou a duševní nezralost potřebuje zvláštnízáruky, péči a zvláštní právní ochranu před narozením i po něm,

– že lidstvo je povinno dát dětem to nejlepší, co jim může dát

Některé státy si i přesto ponechaly datum oslav na začátku června, jiné státy datum oslav přesunuly na listopad podle doporučení OSN a některé státy si ponechaly červnové datum a přijaly také oslavy dětí v listopadu. Škoda, mohli jsme mít více sladkůstek víckrát za rok.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *