Druhá Země ve vesmíru? Ano!

zeměVypadá to, že máme konečně konkurenci. Je tato planeta skutečně tak podobná naší Zemi a je tak možné na ni vést podobný život?

Kosmický dalekohled Kepler objevil novou potenciálně obyvatelnou exoplanetu s označením Kepler-452 b. Exoplanety jako tato nově objevená, které leží v obyvatelné zóně s příznivou teplotou, by vědci nespočítali ani na prstech dvou ruk. Všechny ale obíhají kolem hvězd menších a chladnějších než je naše Slunce a mají i kratší dobu oběhu než Země.

Kepler 542 b je ale jiná! Hvězda, kolem níž krouží, je Slunci velmi podobná. Slunce II. (jak ho pro tento článek pojmenujeme) je o 20% větší než to naše a také asi o 2 miliardy let starší. A doba, za kterou Kepler 452 b oběhne tuto hvězdu tvá 384 dní, což je jen o necelý měsíc delší rok, než ten který žijeme.

kepler452b-ndn
Zda je na něm i život, nevíme. Planeta je skoro dvakrát větší než Země, přesně 1,6x. Je tedy třeba počítat i se skutečností, že gravitace na jejím povrchu bude vyšší než u nás. Předpokládá se, že je z poloviny kamenná, ale svou velikostí by mohla spadat i do kategorie mini neptunů, tedy ledových planet s vodíkovou atmosférou. Tam by asi nikdo z nás žít nechtěl. Fakt, že je Kepler 452 b o něco starší než planeta Země (1,5 miliardy let) by ničemu nebránil, velkou neznámou ovšem zůstává obyvatelnost planety v souvislosti s atmosférou a složením planety samotné, tyto informace nelze dostupnými přístroji zjistit.

kepler-452b-orbit.jpg.838x0_q80
Špatnou zprávou je také to, že se nachází 1400 světelných let od nás (v souhvězdí Labutě), což je daleko pro sondy i případné vyslání lidské posádky. Další překážkou je záření dopadající na povrch Keplera 452 b, množství tohoto záření je o 10 % větší než to, které mu jsme vystaveni my.

Sečteno a podtrženo, kufry ještě nebalte! Ano, adresa Kepler 452 b, souhvězdí Labutě by vypadala opravdu dobře, ale chvíli počkejte. Třeba už tam někdo bydlí…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *